FAREBNÉ DNI, TEMATICKÉ VYUČOVANIE

S Farebným dňom spoľahlivo zaujmete celú školu na jeden deň.

POMÔCKA PRE ŠKOLU, DRUHÝ STUPEŇ ZŠ

Rovnaká farba oblečenia umocní intenzívny, emotívny zážitok.

UČITEĽ AKO SPRIEVODCA ZA POZNANÍM

Deti sú aktívne. Na konci dňa vedia oveľa viac ako bežný deň.
Aké je súčasné dieťa?
Aké je súčasné dieťa?

„Dieťa je živý kvet zeme.“ (Maxim Gorkij) Nepochybne je.

Dieťa sa rodí rovnaké. S hlbokou túžbou po porozumení svetu. S neutíchajúcou zvedavosťou. Tá ho núti zúrivo skúmať všetko naokolo. Je to taký silný pud ako hlad, smäd alebo sex.

A túži po vedomostiach. Z hladu po vedomostiach nevyrastie po dospelosť. Učenie sa nových vecí je dobrodružstvo, ktoré prináša pocit naplnenia.
Aké je súčasné dieťa? Aktívne, bojovné, čakajúce, digitálne, egocentrické, fajčiace, geniálne, hravé, chápavé, informované,  jednoduché, krásne,  limitované, mýliace sa, nevinné, opozičné,  počítačové, radostné, smutné,  talentované, unikátne,  vypočítavé, zvedavé. Šikovné, menej šikovné, nadané, menej nadané, usilovné, pomalé.

(viac…)

Príbehom do srdiečka dieťaťa. V škole alebo doma? Takto to vidí odborník.
Príbehom do srdiečka dieťaťa. V škole alebo doma? Takto to vidí odborník.

Vydržíte počúvať príbehy? Aj vy? Ja som na príbehoch vyrástla. Rozprávala mi ich moja babka, mamička, aj učitelia v škole.

Prečo deťom rozprávať príbehy? Lebo príbehmi prerozprávanými najbližšími v rodinách alebo učiteľmi v školách, sa studnica duše dieťaťa sýti tým správnym pokrmom.
Tajomstvom je, že všetci milujú príbehy: deti i dospelí. Ich pomocou si vieme učivo ľahšie predstaviť a následne aj pochopiť. Tradícia rozprávania príbehov je stará ako ľudstvo samotné.

(viac…)

Poctivá Komenského pedagogika v inovatívnom šate vás dostane a vaši žiaci vám budú vďační
Poctivá Komenského pedagogika v inovatívnom šate vás dostane a vaši žiaci vám budú vďační

Ako na to? Roztopiť nudu a nezáujem žiakov v škole a získať si ich sústredenú pozornosť. Dá sa to vôbec?

Je piatok, posledný deň v týždni. Po veľkej prestávke. Ešte štyri hodiny do konca vyučovacieho dňa. Žiak už toho má za celý týždeň v škole dosť. Je unudený. A učiteľ zasa unavený. Presne viem ako sa cítite. Dobre to poznám. Zvonenie po poslednej hodine môže byť vykúpením.

(viac…)

Viete ako na OBJAVOVANIE nového učiva?
Viete ako na OBJAVOVANIE nového učiva?

Ako sa žiak učí? Učia sa deti to, čo si my prajeme?

Učia sa vtedy, keď to MY máme v plánoch? ANI NIE. Oni sa učia to, čo oni chcú a v čase, keď to chcú oni. Cez prestávky, v kine, na výlete, na chate s priateľmi, v noci, pri športe, na Facebooku, pri hrách, u lekára, na oslave.

(viac…)

FAREBNÉ DNI, projekt ITV pre nižšie sekundárne vzdelávanie
FAREBNÉ DNI, projekt ITV pre nižšie sekundárne vzdelávanie

Učia sa deti to, čo si my prajeme? Nie. Oni sa učia to, čo oni chcú a v čase keď to chcú oni. Cez prestávky, v kine (viac…)

Autentické zážitky zo školy v Dánsku
Autentické zážitky zo školy v Dánsku

Dánsky sen (Príbeh 15 slovenských učiteliek angličtiny)

Aká je krajina Dánsko? Kto sú Dáni?

Je to nádherne zelená a upravená krajina, sýto zelená tráva navôkol, všade výborne udržiavané cesty… Obraz dotvárajú veľké stáda pasúcich sa bielych kravičiek s čiernymi fľakmi. Vidíte iba zopár nízkych domov z červených tehál bez omietok s tradičnými strechami. Rovnaké je to na vidieku i v mestách. Zdajú sa nemodernými pre náhodného návštevníka zo Slovenska. Áno, všade vidíte premáčané pôdy. Že by nedávno pršalo? Nie. Ešte nedávno tu bolo more!!! (viac…)